تبلیغات
ترنم - انشا// خرمشهر

ترنم - انشا// خرمشهر

*** (( حمایت از کالای ایرانی ))) ***

*** (( حمایت از کالای ایرانی ))) ***

ترنم - انشا// خرمشهر *** (( حمایت از کالای ایرانی ))) ***

در ساعت 2 بعد از ظهر روز سوم خرداد 1361 پس از 24 روز رزم بی‌امان، خرمشهر به طور كامل از اشغال نظامیان عراق خارج شد و عملیات پیروزمندانه بیت‌المقدس كه در دهم اردیبهشت این سال آغاز شده بود، با این آزادسازی و با موفقیتی بسیار بزرگ به پایان رسید.

پس از آزادسازی شهر، پرچم پرافتخار جمهوری اسلامی برفراز مسجد نیمه ویران «جامع خرمشهر» و پل تخریب شده این شهر به اهتزاز درآمد و رزمندگان اسلام در اولین عكس‌العمل نماز شكر را در مسجد جامع خرمشهر اقامه كردند.
سالروز آزادسازی خرمشهر به عنوان یك روز ملی در كشور شناخته شده است. زیرا از این مقطع به بعد، جنگ در جبهه نیروهای نظامی ایران از حالت دفاعی خارج شد و به صورت تهاجمی درآمد و آغازی بر پیروزیهای پیاپی بعدی گردید. به همین دلیل بود كه از فردای آزادسازی شهر خرمشهر هیأتهای صلح بین‌المللی مأموریت خود را برای متوقف كردن جنگ آغاز كردند و صدور قطعنامه‌های بازدارنده سازمان ملل آغاز شد.

آزادسازی خرمشهر با تكیه بر علم و ایمان نیروهای داخلی، از نقاط عطف تاریخ معاصر ایران به شمار می‌رود. امام خمینی(ره) در این رابطه تصریح داشتند: «خرمشهر را خدا آزاد كرد.» به هر حال ارتش ما و دیگر نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایرن از این میدان، پیروزمندانه خارج شدند
هر ملتی در طول تاریخ خود گردنه‌های متعددی پیش روی دارد. سخت‌ترین این گردنه‌ها و در عین حال ماندگارترین آنها دفاع از استقلال،‌تمامیت، شرف و بویژه اندیشه‌ها و باورهای ملتها است. پیروزی انقلاب اسلامی در ایران و برچیده شده نظام 2500 ساله شاهنشاهی كه با خواسته استثمارگران دنیای نوین در تضاد بود، ارزشهای جدیدی فراسوی ملت كهن و بافرهنگ ایران قرارداد. ملت ایران بار دیگر با بازگشت بیش از پیش به فرهنگ اسلامی و ملی خویش به مقابله با همه تهاجمات برخاست. در این بین حمله ارتش تا بن دندان مسلح صدام كه با حمایت دنیای استكباری غرب به وقوع پیوست، بارزترین این تهاجمات بود. این جنگ كه در داخل كشور به «دفاع مقدس 8 ساله» مشهور شد، برگ زرینی بر پرونده افتخارات مردم این سرزمین افزود و ایران و ایرانی توانست از این گردنه پر پیچ و خم تاریخ معاصر خود، سرافراز عبور كند.
بیش از دو دهه از آغاز این جنگ می‌گذرد. اما هنوز آن گونه كه شایسته حماسه‌سازیها و دلاوریهای این ملت است ارزشهای مترتب بر این دفاع مقدس در میان نسل سوم انقلاب معرفی نشده است. در حالیكه هویت ملی و اسلامی نسل حاضر با تاریخ فداكاریها و ایثارگریهای مردم در دوران دفاع گره خورده است و اگر بناست این نسل به خویشتن خویش بازگشته و راه بنیانگذار جمهوری اسلامی و مدافعان این مرز و بوم را ادامه دهد باید مسیر نورانی شهیدان والامقام سالهای دفاع مقدس با تأكید ویژه ای تداوم پیدا كند.

فراموش نكنیم آن روز نیز قدرتهای بزرگ با حمایتی كه از دشمنان ما به عمل آورده بودند، پیروزی ما در جبهه‌ها را غیر ممكن می‌دانستند ولی ما پیروز شدیم و توانستیم استقلال، حاكمیت ملی و تمامیت ارضی خود را از گزند تعرض بیگانگان حفظ كنیم. امروز نیز همان قدرتها، پیروزی ما را در صحنه‌های علمی و فن‌آوری ناممكن می‌دانند و برای اثبات باور خود به هرگونه تهدید، كارشكنی، سنگ‌اندازی و بحران‌سازی متوسل می‌شوند ولی ما معتقدیم این گونه تلاش‌ها در مسیر حركت ما بازدارنده نخواهد بود و با همان اراده كه در جبهه نظامی پیروز شدیم در جبهه علمی و فرهنگی و فن‌آوری نیز به مدد دانش و ایمان نیروهای داخلی بویژه نسل جوان به پیروزی خواهیم رسید.

 تاریخ : یکشنبه 31 اردیبهشت 1396 | 18:12 | نویسنده : ناصر آقاپور | نظرات
.: Weblog Themes By Slide Skin:.